Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

 • (057) 349-41-89
 • (050) 337-03-00
 • (050) 337-03-00

Як розпізнати і що робити при нападі стенокардії

Приступ стенокардії — основний симптом ішемічної хвороби серця і провісник інфаркту міокарда.

Правильна поведінка під час появи болів за грудиною і грамотна долікарська допомога можуть запобігти ускладненням і врятувати життя.

При стенокардії напад будь-якої інтенсивності або тривалості говорить про кисневе голодування тканин серця і повинен усуватися якомога ефективніше.

 

Основні симптоми нападу стенокардії

Основною ознакою нападу стенокардії є сильний біль в грудній клітці.

При ішемічній хворобі серця біль частіше виникає після фізичного навантаження, проте може проявлятися на тлі емоційного стресу, вживання алкоголю, кави або сигарет, рідше в спокої.

Для нападу стенокардії характерні болі за грудиною, що віддають в плече, ліву руку, спину або підборіддя, при цьому вони посилюються при рухах або емоційному напруженні.

Іншими характерними симптомами нападу стенокардії є:

 • відчуття страху, тривоги
 • нестача повітря при вдиху
 • блідість шкіри
 • пітливість
 • підвищення артеріального тиску
 • порушення ритму серця та інше

Під час нападу стенокардії симптоми можуть бути присутніми від декількох секунд до 15-20 хвилин.

Чим довше триває біль, який є проявом порушення кровотоку, тим більше страждає міокард.

 

Що робити якщо у Вас з'явилися напади стенокардії

Основне питання пацієнтів при першому нападі стенокардії: «Що робити далі?»

Деякі люди можуть впадати в паніку, деякі — заперечувати очевидну проблему, частина робить найбільш розумно і відразу ж вирушає до лікаря.

Лікарю варто описати всі виникаючі при нападі стенокардії симптоми, детально зупинитися на особливостях свого способу життя і звичках. Грамотний спеціаліст оцінить всю інформацію, порекомендує додаткові методики обстеження, після чого підбере найбільш ефективне лікування.

Кардіолог точно розповість про причини стенокардії і нападу, що робити для запобігання повторних нападів і можливих ускладнень. Максимально відповідальне дотримання лікарських рекомендацій допоможе залишатися бадьорим і спокійним при наявності будь-яких симптомів.

 

Якою має бути допомога при нападі стенокардії

Своєчасне купірування нападу стенокардії може запобігти загибелі клітин міокарда і зберегти цілісність знекровленої ділянки серця.

Основним завданням як долікарської, так і кваліфікованої медичної допомоги є усунення спазму коронарних судин і відновлення нормального кровообігу.

Першим етапом допомоги при нападі стенокардії може бути уточнення природи болю, коротке розпитування людини, яка страждає від неї. Як правило, пацієнти з ішемічною хворобою серця носять при собі медичні препарати для невідкладної допомоги, і можуть підказати де вони лежать.

Для купірування нападу стенокардії необхідно посадити або покласти людину, забезпечивши доступ свіжого повітря. Для цього варто розстебнути тісний одяг пацієнта, відкрити вікна, якщо напад стався в приміщенні.

Зняти напад стенокардії зазвичай допомагає таблетка нітрогліцерину, проте її не бажано застосовувати при зниженому артеріальному тиску.

Крім нітрогліцерину в таблетках або спрею, під час нападу необхідно прийняти 150-300 мг аспірину, це може попередити тромбоз і захистити від некрозу міокарда.

У більшості випадків біль вгамовується через 5-10 хвилин, однак при серйозних порушеннях може тривати довше.

 

В яких випадках при нападі стенокардії викликати лікаря?
Коли потрібна невідкладна допомога

Основними компонентами першої медичної допомоги при нападі стенокардії є:

 • максимальний спокій пацієнта
 • забезпечення доступу повітря
 • прийом нітрогліцерину і аспірину

Пацієнти, які переносять вже не перший напад хвороби, зазвичай самі можуть підказати, що їм допомагає найбільше. «Стандартний» напад, пов'язаний з ішемічною хворобою, найчастіше благополучно купірується.

Проте, є ряд обставин, при яких перша допомога при нападі стенокардії повинна включати виклик бригади невідкладної допомоги:

 • біль за грудиною виникла у пацієнта вперше
 • інтенсивність болю не зменшується після прийому нітрогліцерину
 • напад триває більше 10-20 хв.
 • у пацієнта різко підвищився або знизився артеріальний тиск
 • присутня втрата свідомості або її сплутаність

Крім того, будь-який напад стенокардії в невідкладній допомозі кваліфікованим медперсоналом може потребувати і при наявності серйозних хронічних хвороб, після обширних операцій або в старечому віці.

 

Профілактика нападів стенокардії

Профілактика нападів стенокардії як цілий комплекс заходів складається з кількох основних складових.

При достовірно підтвердженому діагнозі ішемічної хвороби серця обов'язковим є регулярний прийом запропонованих препаратів.

Важливу роль в профілактиці нападів стенокардії грає здорова дієта зі зниженим вмістом вуглеводів, повна відмова від вживання нікотину.

Після консультації лікаря корисні раціональні фізичні навантаження у вигляді ходьби, плавання, бігу підтюпцем. Корекція емоційного фону, серйозно впливає на стан артерій серця, проводиться візитами до психолога або медичними препаратами.