Як розпізнати і що робити при нападі стенокардії
Приступ стенокардії — основний симптом ішемічної хвороби серця і провісник інфаркту міокарда.
Правильна поведінка під час появи болів за грудиною і грамотна долікарська допомога можуть запобігти ускладненням і врятувати життя.
При стенокардії напад будь-якої інтенсивності або тривалості говорить про кисневе голодування тканин серця і повинен усуватися якомога ефективніше.
Основні симптоми нападу стенокардії
Основною ознакою нападу стенокардії є сильний біль в грудній клітці.
При ішемічній хворобі серця біль частіше виникає після фізичного навантаження, проте може проявлятися на тлі емоційного стресу, вживання алкоголю, кави або сигарет, рідше в спокої.
Для нападу стенокардії характерні болі за грудиною, що віддають в плече, ліву руку, спину або підборіддя, при цьому вони посилюються при рухах або емоційному напруженні.
Іншими характерними симптомами нападу стенокардії є:
- відчуття страху, тривоги
- нестача повітря при вдиху
- блідість шкіри
- пітливість
- підвищення артеріального тиску
- порушення ритму серця та інше
Під час нападу стенокардії симптоми можуть бути присутніми від декількох секунд до 15-20 хвилин.
Чим довше триває біль, який є проявом порушення кровотоку, тим більше страждає міокард.
Що робити якщо у Вас з'явилися напади стенокардії
Основне питання пацієнтів при першому нападі стенокардії: «Що робити далі?»
Деякі люди можуть впадати в паніку, деякі — заперечувати очевидну проблему, частина робить найбільш розумно і відразу ж вирушає до лікаря.
Лікарю варто описати всі виникаючі при нападі стенокардії симптоми, детально зупинитися на особливостях свого способу життя і звичках. Грамотний спеціаліст оцінить всю інформацію, порекомендує додаткові методики обстеження, після чого підбере найбільш ефективне лікування.
Кардіолог точно розповість про причини стенокардії і нападу, що робити для запобігання повторних нападів і можливих ускладнень. Максимально відповідальне дотримання лікарських рекомендацій допоможе залишатися бадьорим і спокійним при наявності будь-яких симптомів.
Якою має бути допомога при нападі стенокардії
Своєчасне купірування нападу стенокардії може запобігти загибелі клітин міокарда і зберегти цілісність знекровленої ділянки серця.
Основним завданням як долікарської, так і кваліфікованої медичної допомоги є усунення спазму коронарних судин і відновлення нормального кровообігу.
Першим етапом допомоги при нападі стенокардії може бути уточнення природи болю, коротке розпитування людини, яка страждає від неї. Як правило, пацієнти з ішемічною хворобою серця носять при собі медичні препарати для невідкладної допомоги, і можуть підказати де вони лежать.
Для купірування нападу стенокардії необхідно посадити або покласти людину, забезпечивши доступ свіжого повітря. Для цього варто розстебнути тісний одяг пацієнта, відкрити вікна, якщо напад стався в приміщенні.
Зняти напад стенокардії зазвичай допомагає таблетка нітрогліцерину, проте її не бажано застосовувати при зниженому артеріальному тиску.
Крім нітрогліцерину в таблетках або спрею, під час нападу необхідно прийняти 150-300 мг аспірину, це може попередити тромбоз і захистити від некрозу міокарда.
У більшості випадків біль вгамовується через 5-10 хвилин, однак при серйозних порушеннях може тривати довше.
В яких випадках при нападі стенокардії викликати лікаря?
Коли потрібна невідкладна допомога
Основними компонентами першої медичної допомоги при нападі стенокардії є:
- максимальний спокій пацієнта
- забезпечення доступу повітря
- прийом нітрогліцерину і аспірину
Пацієнти, які переносять вже не перший напад хвороби, зазвичай самі можуть підказати, що їм допомагає найбільше. «Стандартний» напад, пов'язаний з ішемічною хворобою, найчастіше благополучно купірується.
Проте, є ряд обставин, при яких перша допомога при нападі стенокардії повинна включати виклик бригади невідкладної допомоги:
- біль за грудиною виникла у пацієнта вперше
- інтенсивність болю не зменшується після прийому нітрогліцерину
- напад триває більше 10-20 хв.
- у пацієнта різко підвищився або знизився артеріальний тиск
- присутня втрата свідомості або її сплутаність
Крім того, будь-який напад стенокардії в невідкладній допомозі кваліфікованим медперсоналом може потребувати і при наявності серйозних хронічних хвороб, після обширних операцій або в старечому віці.
Профілактика нападів стенокардії
Профілактика нападів стенокардії як цілий комплекс заходів складається з кількох основних складових.
При достовірно підтвердженому діагнозі ішемічної хвороби серця обов'язковим є регулярний прийом запропонованих препаратів.
Важливу роль в профілактиці нападів стенокардії грає здорова дієта зі зниженим вмістом вуглеводів, повна відмова від вживання нікотину.
Після консультації лікаря корисні раціональні фізичні навантаження у вигляді ходьби, плавання, бігу підтюпцем. Корекція емоційного фону, серйозно впливає на стан артерій серця, проводиться візитами до психолога або медичними препаратами.
Вам також може сподобатись