Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Сучасні методи діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС)

Атеросклероз і пов'язана з ним ішемія міокарда є лідируючими причинами смерті в нашій країні. Необхідна при ішемічній хворобі серця діагностика дозволяє своєчасно призначити ефективне лікування і попередити інфаркт міокарда.

Правильна діагностика ІХС (ішемічної хвороби серця) сьогодні покладається на нові технології і останні досягнення науки. Ультразвук, рентгеноконтрастні методики, комп'ютерна обробка сигналу вивели на новий рівень терапію хвороб серця.

Сучасні методи діагностики ІХС з максимальною точністю показують ступінь звуження судини і його розташування, особливості кровотоку і ішемію серцевого м'яза.

 

Симптоми ІХС, при яких необхідно проходити діагностику

Рання діагностика ІХС можлива тільки при уважному ставленні до стану свого здоров'я. Велика кількість пацієнтів ігнорує перші ознаки порушень і звертається за допомогою вже з настанням ускладнень.

У разі ІХС симптоми при діагностиці на ранніх стадіях можуть бути благополучно усунені або скориговані, а сама їх причина взята під контроль.

Однією з основних скарг при ішемії є біль. Ниючий або колючий, тягнучий або пекучий біль найчастіше відчувається за грудиною, але може віддавати в руку, спину, шию або живіт.

Як правило, печіння в грудях виникає під час навантаження, хоча може виникати і після неї.

Інші прояви ІХС і симптоми, в діагностиці яких потребує кожен пацієнт, можуть включати:

  • задишку
  • перебої в серці
  • підвищену стомлюваність
  • набряки нижніх кінцівок
  • постійну втому

 

ІХС: методи діагностики

Використовувані для підтвердження діагнозу і визначення ступеня ІХС методи діагностики можна розділити на:

  • клінічні (опитування, огляд, вислуховування тонів серця)
  • лабораторні (біохімічний аналіз крові)
  • електрокардіографічні (ЕКГ, функціональні проби)
  • ультразвукові (ЕхоКГ)
  • рентгенівські методи (коронарографія, сцинтиграфія)

Всі вони дозволяють провести грамотну диференціальну діагностику ІХС, тобто відрізнити цю патологію від інших схожих.

При ІХС диференціальна діагностика обов'язково проводиться з такими захворюваннями як:

  • пролапс мітрального клапану
  • кардіоміопатія
  • міокардит
  • рефлюкс-езофагіт
  • остеохондроз, грижа хребта
  • стеноз, аневризма аорти та інше

Найбільше значення для підтвердження діагнозу мають результати навантажувальних проб з ЕКГ і золотий стандарт діагностики ІХС — коронарографія, яка достовірно показує локалізацію і ступінь ішемії.

 

Лабораторна діагностика ішемічної хвороби

Лабораторна діагностика ІХС допомагає відрізнити напад стенокардії від розпочатого інфаркту міокарда, відобразити інтенсивність розвитку атеросклерозу.

Обов'язковим компонентом обстеження пацієнта з болем за грудиною є визначення рівня ліпопротеїдів і холестерину в крові. Саме ці речовини формують атеросклеротичні бляшки, тому зниження «шкідливого» холестерину є метою профілактики закупорки судини.

При гострому болю лабораторна діагностика ІХС включає визначення концентрації білків тропонінів і показників тромбоутворення. Позитивні результати можуть говорити про некроз серцевого м'яза або утворенні тромбу.

Рівень глюкози крові пов'язаний зі здоров'ям артерій, цей показник також є обов'язковим.

 

Використання ЕКГ для діагностики ІХС

Діагностика ІХС по ЕКГ є простим, але не самим інформативним заходом.

На кардіограмі, зареєстрованій в спокої, можливо виявити ознаки перенесеного інфаркту, непрямі свідчення гіпертрофії, склерозу або ішемії ділянок міокарда.

Більше даних можна отримати при діагностиці ІХС по ЕКГ під навантаженням під час виконання різних проб.

Саме проби дають найбільшу кількість інформації про обставини виникнення ішемії та її особливості.

 

Навантажувальні проби для діагностики ІХС

Навантажувальні тести в діагностиці ІХС дозволяють відстежити зв'язок спазму коронарної артерії з фізичною активністю, орієнтовно визначити розташування атеросклеротичної бляшки. Саме під навантаженням можна виявити появу аритмії або спазму коронарних судин.

Під час проби пацієнт з підключеними електродами для ЕКГ виконує вправи під наглядом кардіолога. У методиці можуть використовуватися велоергометри, бігові доріжки, присідання або стрибки та інше.

Прояв ішемії під час навантажувальних проб для діагностики ІХС чітко відстежується і аналізується. Результати тестів допомагають скорегувати або підібрати ефективне лікування або спростувати попередній діагноз.

Для отримання повної картини хвороби ЕКГ під навантаженням доповнюється застосуванням іншої методики інструментальної діагностики ІХС — коронарографією.

 

Сучасна інструментальна діагностика ІХС

Золотим стандартом діагностики ІХС є коронарографія.
Методика дозволяє візуалізувати судини серця і в режимі реального часу виявити звужені або закупорені ділянки.

Цей варіант інструментальної діагностики ІХС може застосовуватися в ролі планової і невідкладної діагностики при болях в серці, а також в якості обов'язкової передопераційної підготовки перед стентуванням коронарних артерій.

Високий рівень безпеки і інформативність коронарографії зумовили впровадження її в усі клінічні протоколи обстеження пацієнтів зі стенокардією.

Певне значення має і сцинтиграфія міокарда. В основі методики лежить оцінка накопичення мічених радіонуклідами речовин в ішемірованних частинах міокарда для оцінки життєздатності серця і планування операції.

Методика може доповнювати коронарографію, а в деяких випадках повністю її замінювати.

 

Ультразвукова діагностика ішемічної хвороби серця

Ультразвукова діагностика ішемічної хвороби серця дозволяє визначити різні характеристики роботи серцевого м'яза а також розміри частин органу.

Головною перевагою методики є її повна нешкідливість і комфорт при проведенні обстеження.

Крім того, лише при ультразвукової діагностики ішемічної хвороби серця можна оцінити такі важливі показники як:

  • обсяг серцевого викиду
  • товщину стінок і перегородок серця
  • обсяг передсердь і шлуночків
  • стан і функцію клапанів
  • стан кровотоку у великих судинах і інше

УЗД відіграє незамінну роль при оцінці розширення камер серця, уражень клапанів і в диференціальній діагностиці ішемічної хвороби, так як ці стани часто імітують стенокардію.