Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Спосіб життя при стенокардії

Виникнення ішемічної хвороби серця сучасна наука пов'язує з надлишком емоційного стресу, алкоголю, нікотину і вуглеводів.

Корекція способу життя при стенокардії є такою ж важливою складовою лікування хвороби, як і прийом медикаментів. Найчастіше тільки обмеженням шкідливих продуктів і нормалізацією руху вдається скоротити ризик інфаркту в рази.

Активне життя зі стенокардією можливе у більшості пацієнтів. Однак для поліпшення стану свого здоров'я слід прислухатися до рекомендацій лікаря як щодо прийому ліків, так і в області зміни способу життя при стенокардії.

 

Що включає профілактика стенокардії

Поняття профілактики стенокардії досить широке і включає в себе безліч різних заходів.

Первинна профілактика стенокардії полягає в недопущенні розвитку хвороби. До неї відносяться дотримання здорової збалансованої дієти, достатня кількість сну і фізичної активності.

Всім чоловікам і жінкам після 40 років корисно контролювати рівень артеріального тиску, холестерину і цукру крові.

Профілактика нападів стенокардії при наявності ішемічної хвороби серця називається вторинною і спрямована на захист від ускладнень. Вона має першорядне значення, так як при дотриманні всіх приписів лікаря здатна запобігти розвитку інфаркту міокарда або почастішання нападів.

При стабільній стенокардії профілактика нових нападів і розвитку інфаркту полягає в регулярному прийомі призначених препаратів, контроль рівня глюкози і холестерину крові.

Більшість пацієнтів пов'язують погіршення свого стану саме з порушенням рекомендацій лікаря, при цьому відновлення правильного режиму призводить до нормалізації симптомів.

Велике значення має підтримання здорової маси тіла, зміцнення організму дозованими фізичними вправами.

Індивідуально підібраний режим, тривалість і характер тренувань сприяє зменшенню ваги тіла, поліпшенню кровообігу міокарда та підвищення загальної якості життя.

Разом з лікарем варто обговорити допустимий рівень інтенсивності фізичних навантажень і розробити план цікавих і корисних тренувань.

Повноцінна профілактика нападів стенокардії неможлива без поліпшення емоційного фону, який, можливо, більше інших складових впливає на здоров'я в цілому. Існує безліч технік психоемоційного розслаблення, які можливо вивчити самостійно або разом з хорошим психологом.

У ряді випадків хороший ефект мають спеціальні препарати.

 

Роль харчування при стенокардії

Раціональне харчування при стенокардії допомагає знизити інтенсивність розвитку атеросклерозу і закупорки коронарних судин.

Багаті антиоксидантами жирна риба, фрукти і овочі захищають стінку артерій і борються з пошкоджуючими її вільними радикалами. Крім того, продукти з підвищеним вмістом «корисних» жирів безпосередньо знижують рівень холестерину крові та позитивно позначаються на здоров'ї серця.

Лікувальне харчування при стенокардії має включати в себе такі продукти як:

  • жирна морська риба
  • авокадо
  • цитрусові
  • мед
  • родзинки і курага
  • гречана каша та інше

Крім того, харчування при стенокардії має бути правильним і щодо добового калоража, так як надлишок навіть корисної їжі серйозно шкодить організму.

Вибрати правильний склад раціону, його кількість і кратність прийому зазвичай допомагає кваліфікований дієтолог, проте навіть на прийомі кардіолога часто вдається скласти приблизний план лікувального харчування.

 

Чи потрібна дієта при стенокардії

Грамотна дієта при стенокардії є рівноправним компонентом комплексного лікування ішемічної хвороби. Але яка повинна бути дієта при стенокардії?

Відмінними рисами харчування при хворобах серця є помірне обмеження прийому вуглеводів з достатнім споживанням білків і «корисних» жирів.

Бажаним є суворий контроль прийому кухонної солі, відмова від зловживання алкоголем і кофеїномісткими напоями.

Індивідуальна дієта при стенокардії може включати різні особливості, пов'язані з типом статури, звичками і супутніми захворюваннями пацієнта. На прийомі лікаря важливо підібрати саме той варіант харчування, який буде одночасно корисним і приємним для проходження, так як дотримуватися суворих нудних обмежень готовий далеко не кожен пацієнт.

Найбільший ефект має детальне обговорення профілактики хвороби з грамотним лікарем, який підкаже, чи потрібна дієта при стенокардії в кожному випадку, чи припустимі будь-які відхилення від стандартних рекомендацій або слід суворо обмежити прийом тих чи інших страв.