Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Симптоми і ознаки ВПС у дітей

Вроджені вади серця (ВПС) складають чималу частку небезпечних аномалій серцево-судинної системи. Важливо вміти розпізнати перші ознаки вродженого пороку серця у новонароджених, так як несвоєчасна допомогу загрожує наслідками.

Зміст статті: 

Як правило, симптоми ВПС виявляє лікар при обстеженні дитини, але деякі ознаки порушень можуть відзначити і батьки малюка. Про те, як розпізнати ознаки ВПС у дітей, напишемо далі.

 

Причини розвитку вродженої вади серця у дитини

Вроджена вада серця у дитини — наслідок неправильного формування органу в першому — другому триместрі вагітності. Ніжні тканини серцево-судинної системи ембріона і плоду надзвичайно чутливі до будь-яких травм.

Найбільш частими причинами появи ВПС у дітей є:

  • шкідливі звички батьків (куріння, пристрасть до алкоголю),
  • хронічні інфекційні процеси репродуктивної сфери батьків,
  • гостра інфекція матері в період вагітності,
  • вплив токсинів, радіації, електромагнітного випромінювання та інше.

Складність генома людини настільки висока, що навіть мінімальна помилка в розподілі клітини може призводити до найсумніших наслідків. Ризик виникнення ВПС у дітей зростає при наявності подібних недуг у близьких родичів. Крім того, наявність симптомів ВПС характерно для недоношених дітей.

У ряді випадків вроджений порок серця у дитини з'являється без певної причини.

 

Як розпізнати порок серця у дитини

Абсолютна більшість патологій виявляється кардіологами — лікарями, які точно знають як розпізнати порок серця у дитини. Як під час вагітності, так і після пологів проводиться ряд обов'язкових досліджень, ключову роль серед яких має ультразвукове.

Але чи є рекомендації, як розпізнати порок серця у дитини без або до ультразвукової діагностики?

Спільними симптомами всіх порушень кровообігу у немовлят є:

  • погана прибавка у вазі,
  • швидка стомлюваність при годуванні і плачі,
  • блідість або синюшність шкіри,
  • посилення блідості при плачі або крику,
  • відчутне тремтіння грудної клітини в такт биттю серця,
  • випинання ребер в проекції серцевого м'яза та інше.

Крім цього, кожен порок має особливі, властиві лише йому ознаки.

Так, диспозиція серця може проявлятися аномально розташованим серцевим поштовхом, а при коарктації аорти нижня половина тіла дитини відстає в розвитку від верхньої.

 

Білі пороки

За деякими ознаками вад серця у новонароджених описані аномалії розділені на білі і сині пороки.

До білих відносяться патології без змішування венозної та артеріальної крові. При цьому ознаки пороку серця у немовляти включають слабкість і стомлюваність, блідість шкіри, часте посилення серцевого поштовху.

До білих пороків відноситься більшість дефектів серця:

  • стеноз і коарктація аорти,
  • дефекти і міжшлуночкової перегородки,
  • відкрита артеріальна протока,
  • зміни нормального положення і орієнтації серця і інші.

У кожному разі ознаки ВПС можуть мати свої особливості в залежності від патології. Розрізняються інтенсивність і розташування шуму в серці, блідість шкіри і ступені серцевої недостатності. Деякі вади можуть комбінуватися з іншими аномаліями розвитку, що вимагає ще більш ретельної діагностики.

 

Сині пороки

Сині пороки називаються за зовнішніми ознаками пороку серця у новонароджених — синюшного кольору через нестачу кисню.

До цієї групи відносять тетраду Фалло, транспозиція магістральних судин серця і деякі більш рідкісні стану.

Об'єднує вищеописані стани змішування венозної і артеріальної крові в порожнинах серця або судинах. Через це відбувається зниження концентрації кисню в крові, яка доставляється до органів і повинна підтримувати їх нормальну життєдіяльність.

При синіх вадах типовими симптомами пороку серця у немовляти є:

  • різке посиніння шкіри навколо рота або всього особи при крику,
  • шуми при вислуховуванні серця
  • швидка стомлюваність і загальна слабкість
  • загальна синюшність шкіри.

Як і білі, ці пороки з часом призводять до серйозного пошкодження камер і судин серця, розвивається серцева, а потім і поліорганна недостатність.

 

Що робити, якщо виявляються симптоми пороку серця у немовляти

Найменші ознаки пороку серця у дітей служать показанням до негайної консультації досвідченого кардіолога. Доктор оглядає дитину і стетоскопом вислуховує тони його серця.

Проводиться активне виявлення типових для вроджених вад серця симптомів і аналіз історії їх виникнення.

В обов'язковому порядку виконується ультразвукове дослідження серця — ехокардіографія. Саме ця методика є золотим стандартом діагностики вроджених вад.

Корисну інформацію іноді дає стандартна електрокардіограма. Додатково може проводитися рентгенограма грудної клітини або катетеризація судин для вимірювання внутрисердечного тиску.

Грамотний лікар зможе правильно поставити діагноз і розробити тактику лікування. Залежно від типу порушення і його ступеня може вибиратися вичікувальна тактика або призначатися лікування. Частина вад може мимовільно зникати після 1-3-х років, інші вимагають активного втручання. При необхідності оперативної корекції стану серця і судин кардіолог направляє свого пацієнта до кваліфікованого хірурга.

Будь-які симптоми пороку серця у немовляти не можна залишати без уваги, так як тільки вчасно надана допомога здатна зберегти його життя і здоров'я.

У нашому центрі виявляється ефективна допомога при будь-яких пороках серця у дітей. Сучасне обладнання, великий досвід кардіохірургів, підтримка великого колективу суміжних фахівців гарантують найкращі результати з можливих в кожному випадку.