Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Діагностика та лікування ДМШП у дітей

Дефект міжшлуночкової перегородки (далі — ДМШП) є одним з найбільш поширених вад серця новонароджених.

Лікування ДМШП у дітей має безліч особливостей і складнощів через велике розмаїття порушень. Без показаного лікування у багатьох пацієнтів розвивається важка серцева недостатність. Своєчасне і повноцінне лікування ДМШП оберігає від ускладнень і дозволяє відновити цілісність серця.

Успішне лікування ДМШП у дітей цілком залежить від результатів діагностики. Від ступеня, форми і розташування дефекту безпосередньо залежать методики, терміни і обсяги терапії.

 

Діагностика ДМШП

Вроджені вади серця (ВПС) — небезпечна група патологій дитячого віку.

Певний відсоток таких вад (наприклад, відкрите овальне вікно, невеликі дефекти міжпередсердної перегородки) є нормальними етапами розвитку серця і зникають у міру розвитку.

Дефект міжшлуночкової перегородки відноситься до розділу однозначної патології і не повинен зустрічатися в нормі.

Запідозрити наявність пороку можливо по поганому набиранні ваги, синюшності шкіри дитини.
Іноді дефект супроводжується симптомом тремтіння грудної клітини в такт серцебиття.

Основною при ДМШП діагностикою при первинному обстеженні є ультразвукове дослідження серця — ехокардіографія.

Можливий діагноз ВПС ДМЖП може бути виставлений і після вислуховування серця грамотним кардіологом, але судити про точні розміри і розташування дефекту можна тільки за результатами УЗД.

Певну інформацію дає також електрокардіограма, рентгенограма грудної клітини і внутрішньосудинне вимірювання тиску в камерах серця.

Ці методи діагностики допомагають уточнити ступінь порушення і зорієнтуватися в разі потреби, в термінах і обсягу хірургічної корекції.

 

Сучасні методи лікування дефекту
міжшлуночкової перегородки

При ДМЖП лікування може включати:

● вичікувальну тактику і спостереження
● медикаментозне лікування ДМШП
● «Відкриту» операцію
● ендоваскулярну хірургію

Єдиним ефективним при дефекті міжшлуночкової перегородки лікуванням є операція.

Існує ряд протоколів, які регулюють терміни і показання до проведення хірургії.

При невеликих дефектах міжшлуночкової перегородки лікування дітей може полягати в певній медикаментозній підтримці і спостереженні кардіолога. Якщо навіть нешкідливий дефект не зникає після трьох років, постає питання про більш активне лікування.

При великих і небезпечних пороках операція може проводитися вже в перші місяці і дні життя дитини для запобігання незворотних ускладнень.

У таких випадках виконується або класичне втручання з розтином грудної клітини, або малоінвазивне перекриття дефекту внутрішньосудинним зондом. Вибір операції індивідуальний і залежить від безлічі факторів.

 

Консервативне лікування ДМШП

Консервативне лікування ДМШП показано при неможливості виконати операцію, як підготовка до неї або при наявності незначного дефекту. Медикаментозне лікування ДМШП не здатне «заростити» отвір в перегородці серця.

Всі ліки призначаються лікарем лише для поліпшення функції міокарда та зниження навантаження на серцевий м'яз.

Недостатність серця, яка розвивається при ВПС, коригують серцевимиглікозидами, інгібіторами АПФ, комплексами судинних препаратів.

Консервативне лікування ДМШП не здатне замінити операцію і часто націлене на якомога більш коротку підготовку до ефективного хірургічного лікування. Як правило, основною методикою підтримки, терапія препаратами стає у пацієнтів з абсолютними протипоказаннями до проведення хірургічного лікування.

 

Ендоваскулярне лікування ДМШП

Ендоваскулярне лікування ДМШП — золотий стандарт хірургічної допомоги пацієнтам з дефектом малого і середнього розміру.

Така операція відноситься до групи малоінвазивних маніпуляцій. Для проведення ендоваскулярного закриття ДМШП не потрібні розрізи грудної клітини, процедура проводиться мініатюрним внутрішньосудинним зондом.

Через невеликий прокол стегнової або променевої артерії в судинну систему вводиться тонкий провідник, на кінці якого прикріплений так званий окклюдер. Це невеликий пристрій перекриває отвір перегородки серця і усуває патологічний потік крові.

Малоінвазивне лікування ВПС ДМЖП відрізняється зниженим ризиком ускладнень і швидким відновленням. Недоліком ендоваскулярного лікування ДМШП є неможливість закривати великі дефекти.

 

Хірургічне лікування ДМШП

Найбільш часто застосовується при ДМШП хірургічне лікування — класична «відкрита» операція. Вона полягає в розрізі грудної стінки і безпосередньому доступі до отвору перегородки.

Дефект міжшлуночкової перегородки при хірургічному лікуванні може стягуватися навколишніми тканинами або трансплантатами тканин з інших ділянок тіла.

Така операція в силу своїх обсягів потенційно має дещо вищий в порівнянні з ендоваскулярною хірургією ризик ускладнень.

Всі маніпуляції проводяться з підтримкою апарату штучного кровообігу, сама операція досить тривала, в роботі бере участь велика кількість медперсоналу.

Проте саме класичний оперативний доступ дозволяє ефективно усунути дефект будь-яких розмірів і форми.

Показане при ДМШП хірургічне лікування вимагає грамотної підготовки та унікальних умов для проведення операції.

У нашій країні лише кілька центрів мають необхідний досвід і оснащення для ефективного і безпечного лікування описаної патології.

Грамотні і досвідчені лікарі нашого центру, найкраще обладнання і велика кількість успішно проведених операцій при вроджених вадах серця забезпечують максимально результативне лікування.

Ми знаємо як лікувати ДМШП в будь-якому віці і ефективно допомагаємо всім своїм маленьким пацієнтам.