Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Чим небезпечний розрив грудної аорти

Розрив аневризми грудної частини аорти — стан, який простіше не допустити, ніж вилікувати.

Ця патологія є однією з найважчих серед всіх невідкладних станів. Практично в 95% випадків розрив аорти призводить до найнесприятливіших наслідків.

Своєчасна діагностика, грамотна профілактика і лікування здатні запобігти можливості розриву аневризми грудної аорти і істотно продовжити життя.

 

Як визначити розрив грудної аорти: симптоми

Розрив грудної аорти є фінальним етапом її поступового стоншування і «розмивання» потоком крові.

Іноді описана патологія виникає спонтанно, серед повного благополуччя. Проте, найчастіше перші ознаки проблеми можна помітити за кілька років до сумного ускладнення. У деяких пацієнтів могли спостерігатися болі в спині або грудей, у когось  — підвищуватися артеріальний тиск, у когось аневризма грудної аорти імітувала напади стенокардії.

Вчасно звернувшись до кардіолога, багато пацієнтів з аневризмою могли б врятувати собі життя і провести оперативне лікування.

Симптоми, які з’явились при розриві аорти — ознаки важкої кровотечі. При цьому кожна хвилина зволікання різко скорочує шанси на виживання.

Характерні дві групи проявів:

  • больовий синдром,
  • симптоми геморагічного шоку.

Розшарування і розрив судини майже завжди супроводжується різким болем. Вона може проектуватися на спину, грудну клітку або живіт, імітувати інфаркт, мезентеріальний тромбоз, тромбоемболію легеневої артерії.

В подальшому після розриву аорти симптоми включають ознаки внутрішньої кровотечі.

Серед них варто виділити:

  • різку слабкість,
  • колапс (непритомність),
  • блідість шкіри,
  • зниження артеріального тиску,
  • підвищення частоти пульсу та інше.

На жаль, прояв симптомів розриву — свідоцтво летальної втрати крові, яку не завжди вдається вчасно заповнити або припинити. Тому основна увага пацієнтів повинна бути направлена на запобігання та профілактику стану.

 

Причини розриву

Для відповідального підходу до профілактики важливо розуміти, чому відбувається розрив аорти.

Розрізняють патологічний і травматичний розрив. Пошкодження судини після травми може бути наслідком ДТП, виробничих катастроф, ножових і вогнепальних поранень.

Велика частина аневризм — патологічна, і пов'язана найчастіше з атеросклерозом судин.

Серед причин та факторів, що призводять до розриву аорти серця варто згадати:

  • підвищений артеріальний тиск,
  • підвищення ліпідів крові,
  • підвищення глюкози крові,
  • куріння,
  • алкогольна залежність та інше.

Пошкодження оболонки судини тиском, глюкозою, токсинами створює умови для формування атеросклеротичних бляшок, що «роз'їдають» аорту. Ослаблена і витончена аорта під напором крові починає роздуватися, з кожним днем ​​стаючи вразливішою.

Безпосередньою для розриву аорти серця причиною може бути «стрибок» тиску крові, незручний рух, спонтанне зменшення міцності аортальної стінки.

 

Діагностика розриву аневризми грудної аорти

З огляду на високу швидкість розвитку розриву аорти, причини невідкладного стану найчастіше потрібно визначати в лічені хвилини.

Може проводитися ЕКГ, рентгенограма грудної клітини та УЗД серця та черевної порожнини. Всі ці методики допомагають швидко виключити інші патології і отримати непрямі ознаки розриву аневризми аорти.

Методики, повноцінно «показують» розрив — МРТ або КТ з ангіографією. Вони точні, чутливі і інформативні, але вимагають недозволено багато часу для невідкладного лікування крововтрати. Своє місце вони зайняли в плановій профілактиці розриву аневризми грудної аорти, коли є симптоми розширення судини і час для проведення ендопротезування.

 

Лікування розриву аневризми грудної аорти

Розрив аневризми дуги аорти відбувається несподівано, найчастіше поза лікарняними стінами. Якщо «швидка» встигає до масивної втрати крові, пацієнт доставляється до найближчого відділення судинної хірургії.

Ще в кареті швидкої допомоги починається інтенсивна терапія шоку: внутрішньовенно вводиться рідина, підтримується рівень артеріального тиску.

Необхідне при розриві аорти лікування спрямоване на підтримку життєвих функцій і якнайшвидше усунення «течі». Після необхідної діагностики та підтвердження діагнозу розриву аневризми грудної аорти проводиться оперативне втручання.

Така операція передбачає швидкий доступ до аорти з подальшим її затисканням і установкою полімерного ендопротеза. Уражена ділянка судини виключається з кровотоку, пацієнт переводиться у відділення реанімації та інтенсивної терапії.

Якщо виникшу після розриву аневризми грудної аорти кровотечу вдалося зупинити, а пацієнт був врятований від шоку, лікування вважається успішним. Протезована ділянка судини здатна довічно виконувати необхідні функції, ризик розриву аорти після лікування хірургом виключається.

Наша клініка — потужна база з усім необхідним для порятунку життя при різних невідкладних ситуаціях. Проте, навіть в найбільш розвинених країнах при розриві аневризми аорти лікування не завжди успішне.

Основа продовження життя — профілактика і необхідна корекція несприятливих чинників для того, щоб такий стан не настав.

Звертайтеся до нас для повноцінного обстеження і якісного лікування, і Ваша серцево-судинна система точно прослужить довго!