Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Аневризма грудної аорти

Аневризма грудної аорти — патологія, при якій відбувається розширення судини на 50% і більше.

Стан небезпечний тим, що аж до настання тяжких ускладнень протікає безсимптомно і непомітно. Аневризма грудної аорти без належного хірургічного лікування призводить до тромбоемболії або летальної кровотечі.

Своєчасна профілактика, діагностика та усунення патології зберігає і продовжує життя.

 

Причини виникнення аневризми грудної частини аорти

Усі аневризми грудної частини аорти з причин можна розділити на групи вроджених і набутих. Орієнтовна класифікація патології може виглядати так:

1. Спадково обумовлені:

  • синдром Марфана,
  • синдром Елерса-Данлоса,
  • інші генетичні аномалії.

2. Набуті аневризми:

  • атеросклеротичні,
  • інфекційні,
  • аутоімунні,
  • травматичні,
  • ідіопатичні.

Спадковими змінами сполучної тканини обумовлена ​​лише невелика частина змін судини. Генетична схильність до формування аневризм грудної частини аорти є у пацієнтів з синдромами Марфана і Елерса-Данлоса.

Факторами набутого розширення аортальной трубки є атеросклероз і різні інфекції.

У більшості випадків при аневризмі грудної частини аорти причиною є саме атеросклероз. Підвищення концентрації холестерину, глюкози крові, гіпертензія і цукровий діабет руйнують стінку артерій і аорти, роблячи їх вразливими. Ослаблена оболонка аорти з часом розтягується і приймає кулясту форму.

При цьому швидкість формування і збільшення аневризми аорти прямо пропорційна рівню підвищеного тиску і глюкози крові, кількості викурених сигарет у курців.

Впливати на міцність аорти можуть також токсини мікроорганізмів при важких інфекціях: сепсис, остеомієліті, пієлонефриті, пневмонії або перикардиті.

Рідше аневризма грудної частини аорти виникає на тлі аутоімунних процесів і травм грудної клітки. Характерним ускладненням стає розширення аорти при її запаленні на тлі васкулітів, системного червоного вовчака, гранулематоза.

Іноді точну причину появи аневризми грудної аорти виявити не вдається, тоді її називають ідіопатичною. Таке формулювання діагнозу зустрічається вкрай рідко, так як сучасні методи обстеження допомагають точно визначити фактори патології.

 

Аневризма грудної аорти: симптоми утворення

У більшості пацієнтів з аневризмою грудної аорти симптоми не проявляються аж до настання ускладнень. Так як збільшення діаметра судини відбувається поступово, до якоїсь пори організм здатний пристосовуватися до змін і продовжувати функціонувати спокійно.

Основні симптоми аневризми грудної аорти пов'язані з її тиском на навколишні органи і тканини.

  1. Іноді патологія проявляється болем в спині або грудях. Ниючий, що давить, або стріляючий біль в області хребта або грудини пов'язаний з тиском розширеної судини на хребці, нерви та м'язи.
  2. Схожий на приступ стенокардії біль за грудиною при наявності аневризми грудної аорти пов'язаний з механічним здавленням серцевих судин.
  3. У деяких пацієнтів аорта здавлює трахею (з'являється кашель) або стравохід (характерні ускладнення та біль при ковтанні). Компресія нервів гортані призводить до осиплості голосу.
  4. Симптоми розшарування аорти грудного відділу включають різкий біль, відчуття наповнення грудної клітини, тривогу.

Аневризма грудної аорти, симптоми якої не були помітні, може проявлятися ускладненнями:

  • тромбоемболія: ознаки інсульту, біль в животі або грудній клітці;
  • розрив аневризми: раптовий біль, слабкість, шок, кровохаркання;
  • прорив аневризми в легені: різка задишка, кашель з кров'ю, тяжкість у грудях.

 

Методи діагностики аневризми грудної аорти

Своєчасно виявити патологію найбільшої судини не завжди вдається через складнощі діагностики.

При аневризмі грудної аорти діагностика зазвичай включає такі методи, як:

  • рентгенографія грудної клітки,
  • чрезстравохідна ехокардіографія (ЧСЕ),
  • КТ-ангіографія,
  • МРТ-ангіографія.

На стандартній рентгенограмі можна визначити ознаки розширення аорти, але через велику кількість перешкод на знімку інформація виходить не зовсім точною.

ЧСЕ допомагає уточнити діаметр судини, особливо кровотоку, але також не дає повної картини.

Тривимірне зображення судини з можливістю вимірювання розміру і оцінки форми на різних рівнях виходить після проведення ангіографії. Як комп'ютерна, так і магнітна методики дають фахівцям максимум інформації для визначення тактики лікування проблеми.

 

Лікування аневризми грудного відділу аорти

Лікування аневризми грудної аорти складається з двох компонентів:

  • Хірургічне укріплення або заміна ураженої частини судини;
  • Консервативна корекція факторів ризику: рівня тиску, глюкози, ліпідів крові.

Наявність аневризми завжди є патологією. Після діагностики вдається визначити розміри і темпи росту розширення для уточнення показань, термінів і типу втручання.

При великих небезпечних для життя розшаровуючих аневризмах аорти лікування передбачає повну заміну ділянки судини — протезування.

При цьому в аортальну трубку вшивається міцний і надійний імплант, здатний підтримувати оптимальну швидкість течії і тиск крові.

Ендопротезування спадного відділу грудної частини аорти усуває ризик розриву тонкої стінки судини і радикально подовжує життя пацієнта.

У деяких випадках при аневризмах грудної аорти операція може складатися з малоінвазивного лікування без великих розмірів. Показання до того чи іншого втручання визначає лікар після повноцінного обстеження.

Як в післяопераційному періоді, так і в випадках неможливості проведення операції, пацієнтам проводиться корекція артеріального тиску, рівня глюкози та ліпідів крові.

Усунення чинників, що ушкоджують судину, уповільнює розвиток хвороби і трохи знижує ризик ускладнень.

У клініці є все необхідне обладнання для того, щоб наші досвідчені лікарі змогли поставити точний діагноз і провести ефективне лікування. Потужний кадровий і технічний фундамент відділення кардіохірургії гарантує найкращі результати навіть в складних випадках.