Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

 • (057) 349-41-89
 • (050) 337-03-00
 • (050) 337-03-00

Що значить застійна серцева недостатність

Застійна серцева недостатність — друга назва хронічній недостатності серця.

Цей важкий стан є фінальною стадією безлічі хвороб серцево-судинної системи.

Своєчасне виявлення і контроль застійної серцевої недостатності дозволяє зберегти здоров'я і життя людини з цією патологією.

Про те, що таке застійна серцева недостатність, і що з нею робити, розповімо далі.

 

Симптоми і перші ознаки застійної серцевої недостатності

Застійна серцева недостатність виникає внаслідок нездатності серця перекачувати весь обсяг крові в організмі. Активними насосами є всі 4 камери серця, але провідну роль при описаній патології відіграють саме шлуночки. Пригнічення сили викиду крові — систолічна дисфункція, неможливість серця повністю «розслабитися» і засмоктати кров — діастолічна.

В обох випадках робота серця виявляється недостатньою для нормального перекачування всього обсягу крові. Рідина, яка не бере участі в нормальній циркуляції, «застоюється» в тканинах, викликаючи переповнення і набряклість органів і частин тіла. Кисневе голодування запускає порочне коло, травмує і так ослаблене серце.

При застійної серцевої недостатності симптоми включають такі типові стану як:

 • постійна або тимчасова набряклість нижніх кінцівок
 • збільшення печінки, селезінки
 • задишка, відчуття «переповненості» і тяжкості в грудях
 • часті і важкі запалення легенів
 • підвищена стомлюваність та інше.

Типові для застійної серцевої недостатності ознаки можуть проявлятися як відразу, так і на самих пізніх, фінальних стадіях хвороб серця.

Відповідальне ставлення до свого здоров'я, регулярне відвідування свого лікаря і правильні обстеження дозволяють вчасно запідозрити розвиток навіть такої застійної серцевої недостатності, симптоми якої ще не встигли з'явитися.

 

Класифікація застійної серцевої недостатності

Прийнята при застійній серцевій недостатності класифікація розділяє патологію на дві групи:

 • правошлуночкова
 • лівошлуночкова.

Незважаючи на те, що проблема може починатися з поразки будь-якої однієї половини серця, частіше зустрічається комбінована застійна серцева недостатність.

Кожен згаданий різновид хвороби має ряд типових ознак.

Правошлуночкова хронічна, або застійна, серцева недостатність супроводжується розладами кровотоку у великому колі. При цьому сповільнюється відтік крові з печінки,
селезінки, нижніх кінцівок. Від нестачі кисню і тиску рідини страждає велика частина тканин тіла.

Хронічна застійна серцева недостатність малого кола, або лівошлуночкова, супроводжується ускладненням відтоку з легеневих судин. Такий стан ускладнюється набряком легенів, важкими пневмоніями.

Крім поділу причин патології по анатомічному принципу, існує класифікація ступенів важкості недостатності.

Різновиди форм застійної недостатності при цьому називаються функціональними класами.

Як анатомічний, так і функціональний розподіл хвороби допомагає точніше визначитися з прогнозом і підібрати найбільш ефективне рішення.

 

Лікування застійної серцевої недостатності

Лікування застійної серцевої недостатності складається з декількох етапів і складових.

Усунення симптомів в обов'язковому порядку повинно поєднуватися з етіологічним лікуванням — впливом на причину.

Симптоматичне лікування застійної серцевої недостатності може включати:

 • кисневу терапію
 • сон і неспання в напівсидячому положенні
 • прийом протинабрякових (сечогінних) засобів
 • введення підтримуючих ритм і силу скорочень препаратів та інше.

Найкращі і стійкі результати досяжні при безпосередній корекції тих факторів, які і були причиною описаного ускладнення.

Ефективне лікування застійної серцевої недостатності може включати хірургічне відновлення функції клапанів і судин серця. Найчастіше таким чином можна радикально полегшити самопочуття і актуальний стан пацієнта з вадами серцево-судинної системи.

Будь-яка застійна серцева недостатність, лікування якої було розпочато вчасно і правильно, може розглядатися як важкий, але потенційно виліковний стан.

Сучасне оснащення Кардіоклінік, досвідчені і грамотні лікарі великого центру дозволяють надійно вирішувати будь-які питання, пов'язані зі здоров'ям серця і судин.

Незважаючи на прогнозовано кращі результати раннього початку терапії, навіть «запущена» недостатність може бути взята під контроль спільними зусиллями колективу клініки і самого пацієнта.