Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Що таке ДМШП

Дефект міжшлуночкової перегородки (ДМШП) — одна з поширених вроджених аномалій серця новонароджених. ДМШП відрізняється формуванням дефекту в перегородці, що розділяє лівий і правий шлуночки серця.

Невеликі дефекти міжшлуночкової перегородки можуть не представляти небезпеку і навіть іноді самостійно закриваються. У той же час великі отвори в перегородці безпосередньо загрожують життю дитини.

Про те, що таке ДМШП і чим він проявляється, напишемо далі.

 

Причини виникнення ДМШП у плода

Будь-які пороки серця, і ДМШП в тому числі, найчастіше виникають у першому-другому триместрі вагітності під впливом несприятливих чинників. Саме в цей період починають закладатися тканини серцевого м'яза і кровоносної системи. Будь-яке порушення нормального процесу формування та розподілу клітин може призводити до тяжких наслідків.

Виникає ДМШП у плода через такі обставин як:

  • гостре інфекційне захворювання вагітної в першому триместрі,
  • хронічні інфекційні хвороби матері,
  • вплив на організм вагітної токсинів, алкоголю, нікотину,
  • похилий вік одного з батьків,
  • спадкова обтяженість і ін.

Дуже часто при ДМШП причини виникнення патології взагалі не виявляються.

Тому в зоні ризику може бути абсолютно будь-яка дитина.

Для виявлення ДМШП і причин його виникнення передбачений ряд діагностичних заходів. Найчастіше необхідну інформацію про здоров'я серця плоду вдається отримати за даними ультразвукового дослідження.

 

Особливості кровообігу при вроджених вадах серця ДМШП

Дефект міжшлуночкової перегородки серця відноситься до групи «білих» пороків. Порушення кровообігу, пов'язане з аномальним переміщенням крові з великого кола кровообігу в малий, викликає синюшність шкіри обличчя і тіла.

Особливістю вродженої вади серця ДМШП є наявність отвору в перегородці, яка розділяє лівий і правий шлуночки серця. Лівий шлуночок в нормі нагнітає збагачену киснем кров в аорту і до всіх органів тіла по великому колу кровообігу. Правий шлуночок направляє кров у легені для очищення від вуглекислого газу і насичення її киснем.

Через наявний при ВПС дефекті міжшлуночкової перегородки відбувається ненормальне надходження крові з лівого шлуночка в правий, що викликає різке його перевантаження.

Підвищення тиску в легеневих судинах призводить до їх ущільнення і зворотного закидання бідній киснем крові з правого в лівий шлуночок.

В результаті при дефекті міжшлуночкової перегородки у новонароджених в органи надходить недостатньо насичена киснем кров, і відбувається їх голодування.

Симптоми дефекту міжшлуночкової перегородки у новонароджених

Залежно від розміру отвору при ДМШП симптоми можуть значно відрізнятися.

Невеликий дефект міжшлуночкової перегородки у новонароджених мало впливає на якість їхнього життя, але характеризується вираженим шумом в серці. Кров, що проходить через вузький отвір видає багато звуків, що чітко вислуховується доктором.

Кардіологи знають, що чим небезпечним є порок, тим менше він видає звуків. Великі отвори ДМШП у дітей з перших годин після народження дають про себе знати. Дитина погано додає у вазі, його шкіра бліда або блідо-синюшна. Систолічний шум при вислуховуванні серця може бути не дуже інтенсивним, але постійним.

Згодом при ДМШП до симптомів додається швидка стомлюваність, висока частота інфекційних процесів дихальної системи, розвиток недостатності серця.

 

Чим небезпечний дефект міжшлуночкової перегородки

Дефект міжшлуночкової перегородки у дитини викликає різке перевантаження серцевого м'яза і травму легеневих судин. Постійне підвищення тиску в кровоносній системі легенів викликає склероз, потовщення артерій, підвищення маси правого шлуночка.

В результаті змішування бідної і багатої киснем крові виникає постійне кисневе голодування тканин дитини, найбільше страждають найбільш чутливі органи: головний мозок, нирки, серце.

Батьки повинні чітко усвідомлювати чим небезпечний дефект міжшлуночкової перегородки для розуміння важливості правильного лікування.

 

ДМШП у плода: що робити, і коли потрібна операція?

 

При такому пороці серця як дефект міжшлуночкової перегородки операція — найбільш ефективний і надійний засіб лікування.

На сьогоднішній момент жодні ліки або процедура не здатні викликати довільне закриття отвору перегородки серця. Дефект можливо лише вшити або закрити трансплантатом.

У ряді випадків відбувається самостійне зникнення невеликих дефектів, що позбавляє від необхідності втручання. Крихітні отвори перегородки без істотних порушень кровотоку дозволяють застосувати вичікувальну тактику до 6 — 36 місяців.

Проте, великі дефекти є абсолютним показанням до хірургії. Залежно від розмірів дефекту та загального стану новонародженого операція ДМШП у дитини може виконуватися в перші місяці життя або відкладатися до певного терміну.

Вибір методу втручання і часу його виконання залежить від загального стану дитини, розташування і розміру дефекту, тиску в шлуночках і передсердях серця, наявності протипоказань.

При ДМЖП операція може проводитися за класичною, «відкритою» методикою або із застосуванням малотравматичного ендоваскулярного обладнання.

Великі дефекти вшиваються після розтину грудної клітини і камери серця. Операція проводиться за допомогою апарату штучного кровообігу та великої бригади досвідчених хірургів. Ризик ускладнень зводиться до статистичного мінімуму завдяки сучасному обладнанню та високій майстерності оперуючих кардіохірургів.

У разі виявлення невеликих отворів в перегородці, перевага може віддаватися ендоваскулярній хірургії. Перевагами методики є відсутність розрізів і менший ризик небажаних наслідків. Усунення дефекту при цьому проводиться спеціальним пристроєм, який вводиться в серцево-судинну систему через невеликий прокол стегнової артерії.

 

Ендоваскулярною технікою не можна провести лікування дітей з великими дефектами і вираженою недостатністю серця.

У нашому центрі є все необхідне для лікування дітей із зазначеною патологією.

На первинній консультації лікар докладно розповість про прогнози і ступені ДМШП у плода, і що робити з наявною проблемою далі.

При необхідності операції вона буде виконана в найкращих для цього умовах — сучасно оснащеній операційній колективом з найдосвідченіших кардіохірургів.