Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

 • (057) 349-41-89
 • (050) 337-03-00
 • (050) 337-03-00

Навіщо потрібен коронарний стент

Наслідки атеросклерозу позбавляють життя більшу частину людей як нашої, так і інших країн. Закупорювання судин серця, мозку, легкого або нирки різко зменшує їх кровотік і призводить до загибелі органу.

Коронарний стент — унікальне рішення для відновлення прохідності судини при інфаркті міокарда.

Можлива лише завдяки новітнім розробкам медицини, хімії і техніки процедура установки стента врятувала життя мільйонам пацієнтів.

Своєчасно і, найголовніше, правильно введений коронарний стент не тільки дарує життя, але ще і радикально збільшує її якість.

 

Що таке кардіостент

Стенти — це мініатюрні пристрої, що дозволяють розправити і розширити просвіт судини зсередини.

Складна структура кардіостента включає власне каркас — металеву сіточку, і мікроскопічний балончик для її розправлення.

До місця звуження артерії кардіостент підводиться в складеному стані спеціальним довгим провідником. Ввівши пристрій в «епіцентр» блоку хірург активує балончик, який і розправляє жорсткий каркас.

Після переконаності у відновленні кровотоку лікар витягує провідник і балончик, залишаючи в судині лише найнеобхідніший компонент.

 

Яку роль виконує стент для серця

Якісний стент для серця — єдиний порятунок при атеросклерозі, тромбозі судин.

Установка пристрою призначається як при хронічному атеросклерозі, так і при гострому інфаркті. Своєчасне введення стента в серце з ішемічною хворобою може запобігти наступу інфаркту, а його застосування коли вже трапилася катастрофа здатне врятувати життя.

Хороший стент в серці «відкриває» блокований кровотік, відновлюючи дихання і живлення клітин міокарда.

 

Скільки років служить стент

Навіть після чудово виконаного втручання у багатьох пацієнтів виникає закономірне питання: «Скільки років служить стент?».

Говорячи про будь-які медичні імплантати варто згадувати два компоненти: зносостійкість самого пристрою і вплив того середовища, в якій він встановлений.

Як «базові», так і вдосконалені коронарні імпланти розраховані на максимально довгий термін. Випадки механічної поломки або зносу стента абсолютно казуїстичні.

Але на те, скільки служить стент, який розширює просвіт судини засіб, має безпосередній вплив стан кровотоку.

Просвіт судини в місці стентування може тромбуватися, здавлюватися м'язовим шаром артерії, атеросклеротичною бляшкою, яка повторно розрослася.

Застосування сучасних пристроїв з покриттям, суворе дотримання дієти, режиму рухової активності і прийому медикаментів гарантують максимально ефективну багаторічну дію процедури.

 

Види коронарних стентів, які краще

Існує два основних види коронарних стентів:

 • без покриття, «звичайний» стент
 • імпланти з лікарським покриттям.

Основна проблема після стентування — повторна закупорка судини тромбом або бляшкою.

Стандартні металеві конструкції механічно розширюють судину. Подальший розвиток атеросклерозу залежить від особливостей кровотоку, прийому медикаментів, дієти і інших чинників.

На жаль, випадки раннього тромбування стента або поступової його закупорки не є рідкістю.

Для вирішення таких проблем були розроблені спеціальні коронарні стенти, виробники яких винайшли спеціальні покриття.

Ліки, органічно розміщені на стінках конструкції поступово вивільняються протягом декількох тижнів. За рахунок цього поліпшується місцевий кровообіг, і ризик ускладнень відчутно знижується.

Певне значення можуть мати й інші відмінності різних пристроїв, тому при виборі стентів коронарних, які краще, а які ні, основне значення варто віддавати думці вашого доктора.

 

Як проходить установка стента

Установка стента на серці — надзвичайно делікатна і складна процедура. Результат операції залежить як від якості апаратури, так і від професіоналізму кардіохірурга.

Перевагами маніпуляції є швидко наступаючий ефект і відсутність розрізів.

Установка стента відноситься до малоінвазивних процедур.

 1. Введення провідника, балончика і самого каркаса здійснюється через мініатюрний прокол в області стегна.
 2. Під пильним апаратним контролем конструкція точно підводиться до місця звуження, де і відбувається розширення просвіту. Часто потрібне поліпшення кровотоку відразу в декількох судинах, при цьому установка стентів для всіх уражених артерій може проводитися за одну процедуру.
 3. Переконавшись в успішному вирішенні проблеми, хірург витягує провідник з балоном.
 4. Місце проколу стегнової артерії закривається спеціальним пристроєм або простою гнітючимою пов'язкою.

 

Особливості життя з коронарним стентом

Перші відчутні результати відзначаються вже в перші години після установки коронарних стентів.

Раніше закупорениа судина починає активно доставляти кисень і поживні речовини до ділянок серця. Це супроводжується полегшенням загального стану, зменшенням болю або задишки.

Через кілька днів після проведення маніпуляції пацієнтові можна повертатися до свого активного життя. Обмеження частіше виникають лише при появі гематом в місці проколу стегна.

Проте, для закріплення стійкого ефекту, після успішного застосування коронарних стентів, важливо виконувати ряд правил, серед яких:

 • регулярний прийом призначених лікарем препаратів (атікоагулянти або інші)
 • контроль артеріального тиску, рівня холестерину
 • контроль ваги тіла
 • підтримання регулярної фізичної активності
 • дотримання антиатерогенної дієти (помірне обмеження вуглеводів і тваринних жирів, прийом антиоксидантів).

Здорове харчування і фізичні вправи, відповідальне дотримання рекомендацій лікаря не тільки збережуть, а й поліпшать здоров'я після установки стента в коронарній артерії.