Серцева недостатність — комплекс розладів, обумовлених, головним чином, зниженням скорочувальної здатності серця, порушенням процесу розслаблення серцевого м'яза або того й іншого. Від серцевої недостатності вмирає більше пацієнтів, ніж від усіх форм раку.

Причини виникнення

Виникає при перевантаженні і перевтомі серця (внаслідок артеріальної гіпертонії, вад серця та ін.), порушенні його кровопостачання (інфаркт міокарда), міокардитах, токсичних впливах (наприклад, при базедової хвороби) і т. д.

Наслідки серцевої недостатностіЗастій крові, оскільки ослаблений серцевий м'яз не забезпечує кровообігу. Переважна недостатність правого шлуночка серця протікає з застоєм крові в малому колі кровообігу в крові накопичується велика кількість вуглекислого газу. (що супроводжується не тільки задишкою, ціанозом, але кровохарканням і т. д.), а лівого шлуночка - з застоєм у великому колі кровообігу (задишка, набряки, збільшена печінка). В результаті серцевої недостатності виникають гіпоксія органів і тканин, ацидоз і інші порушення метаболізму.

Гостра серцева недостатність

Гостра серцева недостатність (ГСН), що є наслідком порушення скорочувальної здатності міокарда і зменшення систолічного і хвилинного обсягів крові, проявляється вкрай важкими клінічними синдромами: кардіогенний шок, набряком легень, гострою нирковою недостатністю.

Гостра серцева недостатність частіше буває лівошлуночковою і може проявлятися у вигляді серцевої астми, набряку легенів або кардіогенного шоку.

Класифікація за ступенем тяжкості

Залежно від результатів фізикального дослідження визначаються класи за шкалою Killip:
• I (немає ознак СН),
• II (слабко виражена СН, мало хрипів),
• III (більш виражена СН, більше хрипів),
• IV (кардіогенний шок, систолічний артеріальний тиск нижче 90 мм рт. ст)

Класифікація за В. Х. Василенко, Н. Д. Стражеско, Г. Ф. Ланга
Відповідно до цієї класифікації у розвитку хронічної серцевої недостатності виділяють три стадії:
• I ст. (HI) початкова, або прихована недостатність, яка проявляється у вигляді задишки і серцебиття тільки при значному фізичному навантаженні, що раніше не викликала її. У спокої гемодинаміка і функції органів не порушені, працездатність дещо знижена.
• II стадія — виражена, тривала недостатність кровообігу, порушення гемодинаміки (застій в малому колі кровообігу) при незначному фізичному навантаженні, іноді в спокої. У цій стадії виділяють 2 періоди: період А і період Б.
• Н IIА стадія — задишка і серцебиття при помірному фізичному навантаженні. Нерізкий ціаноз. Як правило, недостатність кровообігу переважно по малому колу кровообігу: періодичний сухий кашель, іноді кровохаркання, прояви застою в легенях (крепітація і незвучние вологі хрипи в нижніх відділах), серцебиття, перебої в області серця. У цій стадії спостерігаються початкові прояви застою і в великому колі кровообігу (невеликі набряки на стопах і гомілки, незначне збільшення печінки). До ранку ці явища зменшуються. Різко знижується працездатність.
• Н IIБ стадія — задишка в спокої. Вся об'єктивна симптоматика серцевої недостатності різко посилюється: виражений ціаноз, застійні зміни в легенях, тривалі ниючі болі, перебої в області серця, серцебиття; приєднуються ознаки недостатності кровообігу по великому колу кровообігу, постійні набряки нижніх кінцівок і тулуба, збільшена щільна печінка (кардіальний цироз печінки), гідроторакс, асцит, важка олігурія. Хворі непрацездатні.
• III стадія (Н III) — кінцева, дистрофічна стадія недостатності. Крім порушення гемодинаміки, розвиваються морфологічно незворотні зміни в органах (дифузний пневмосклероз, цироз печінки, застійна нирка і ін.). Порушується обмін речовин, розвивається виснаження хворих. Лікування неефективно.

Лікування гострої серцевої недостатності

Гостра серцева недостатність вимагає прийняття екстрених заходів по стабілізації кровообігу (гемодинаміки). Залежно від причини, що викликала недостатність кровообігу вживають заходів, спрямованих на підвищення (стабілізацію) артеріального тиску, нормалізацію серцевого ритму, купуванню больового синдрому (при інфарктах). Подальша стратегія має на увазі лікування захворювання, що викликало недостатність.

Лікування хронічної серцевої недостатності

Цілями лікування ХСН є нормалізація скорочувальної здатності міокарда, його ритму, стабілізація гемодинамічних показників (пульс, тиск), виведення надлишку рідини (набряки). Вкрай важливими є немедикаментозні засоби: обмеження рідини і солі, дієта, спрямована на нормалізацію маси тіла, що відповідає фізичне навантаження.

У разі важкої ХСН вдаються до високотехнологічних методів лікування: реваскуляризації міокарда, методам хірургічної корекції серця, ресинхронізує терапії, різних пристроїв механічної циркуляторной підтримки і пересадки серця.