Отделение интервенционной кардиологии

Графік работи:

пн.-пт.: 8:00-20:00
нд.: вихідний

Відділення інтервенційної кардіології, ДУ "Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т.Зайцева НАМНУ" В'їзд Балакірєва 1, 61103, Харків

  • (057) 349-41-89
  • (050) 337-03-00
  • (050) 337-03-00

Аортокоронарне шунтування: хід операції та реабілітація

Аортокоронарне шунтування (АКШ) — це операція, яка дозволяє ефективно лікувати пізні стадії ішемічної хвороби серця і відновити нормальну пропускну здатність магістральних судин серця. АКШ операція дає можливість забезпечити приплив артеріальної крові до серцевого м'яза в потрібній кількості.

Як роблять коронарне шунтування? В яких випадках призначають це хірургічне втручання? Як проходить реабілітація після АКШ? Давайте знайдемо відповіді на ці питання.

 

Коли призначається аортокоронарне шунтування?

У нормі коронарні судини мають досить широкі просвіти, завдяки чому аортальна кров надходить до серця в достатній кількості, забезпечуючи його необхідними поживними речовинами і киснем. Але в ряді випадків (найчастіше при розвитку атеросклерозу) просвіт магістральних кровоносних судин звужується. Якщо звуження судини значне — виникає необхідність в реваскуляціі міокарда, тобто відновленні нормального кровопостачання серця.

Операція аортокоронарне шунтування рекомендується у випадках, коли закупорка коронарних артерій досягає 60-70%, стентування або ангіопластика не підходять, мають місце важкі прояви стенокардії, які не піддаються медикаментозній корекції.

 

Аортокоронарне шунтування: підготовка до операції

Коли призначається аортокоронарне шунтування, рекомендації з підготовки досить прості:

  • В день операції не можна вживати їжу і пити. Поїсти можна ввечері напередодні, але це повинна бути легка їжа.
  • При аортокоронарному шунтуванні підготовка до операції також включає очисні клізми на ніч і вранці перед операцією.
  • Прийом медикаментів в день операції і інші нюанси обов'язково обговорюється з лікарем заздалегідь.

 

Аортокоронарне шунтування: хід операції

Суть операції полягає в тому, щоб створити додатковий шлях для артеріальної крові до серцевого м'яза в обхід ураженої ділянки судини.

Як роблять шунтування судин серця? Існує декілька технік аортокоронарного шунтування, хід операції при яких схожий, але з деякими відмінностями.

На початку операції робиться розріз посередині грудної клітини, який забезпечує доступ до серця. У деяких випадках робиться розріз між ребрами з лівого боку грудної клітини. Але таким чином можна оперувати виключно магістральні судини передньої стінки серця.

Далі проводиться забір ділянки судини, який буде використовуватися в якості шунта. Для цих цілей беруть велику підшкірну вену ноги, променеву артерію або внутрішню грудну артерію.

При аортокоронарному шунтуванні хід операції на наступних етапах може дещо відрізнятися. Операція може проводитися з використанням штучного кровообігу або без нього.

У першому випадку на даному етапі здійснюється підключення апарату штучного кровообігу і зупинка серця.

Якщо ж задіяний другий варіант аортокоронарного шунтування, підключаються пристрої, які стабілізують ту ділянку серця, на якому працюватимуть хірурги.

Потім хірурги за допомогою шунта формують обхідний шлях провідності для артеріальної крові, який огинає ушкоджену судину.

Заключний етап — накладаються шви і встановлюється дренаж.

При виконанні аортокоронарного шунтування техніка операції може відрізнятися щодо довжини розрізу грудини. АКШ з мінімальним хірургічним розрізом — більш щадний варіант, при якому пацієнт швидше відновлюється після хірургічного втручання.

Коли планується аортокоронарне шунтування, техніка операції, вибір вени для шунта та інші нюанси обговорюються заздалегідь. Лікарі проводять оцінку стану і вибирають найбільш підходящий тип хірургічного втручання.

 

Чи можливі ускладнення після аорто-коронарного шунтування

Дана операція проводиться вже десятки років і вважається дуже надійною. І все-таки при аортокоронарному шунтуванні ускладнення можливі.

Ускладнення після шунтування судин серця:

  • Кровотечі,
  • Судинна оклюзія, яка може призводити до інфаркту міокарда,
  • Порушення мозкового кровообігу,
  • Інфекції.

Однак при аортокоронарному шунтуванні ризик появи ускладнень досить низький. Крім того цей ризик ще зменшується, коли проводиться правильна реабілітація після шунтування судин серця.

 

Реабілітація після шунтування судин серця

Після самої операції аортокоронарного шунтування реабілітація є другим за важливістю моментом, від якого залежить подальше здоров'я. Повне відновлення після шунтування судин серця займає 2-6 місяців.

Перші 2-3 дні рекомендується спокій, проте потім йде поступове збільшення рухової активності. У післяопераційний період після АКШ в перші два місяці не рекомендуються заняття спортом. Однак пацієнтам радять уникати малорухливого способу життя, робити зарядку, використовувати активний рух, як спосіб швидше прийти в норму.

Після аортокоронарного шунтування реабілітація обов'язково включає корекцію харчування. Дієта передбачає виключення з меню продуктів, що містять насичені жири, збільшення в раціоні частки овочів і фруктів, цільнозернових продуктів, додавання продуктів багатих ненасиченими жирними кислотами. Також необхідно відмовитися від алкоголю і кави.

Правильна поведінка пацієнта при коронарному шунтуванні в післяопераційний період призводить до більш швидкого відновленню і допомагає швидше повернутися до нормального життя.